Jak zrobić ciasto na pierogi? (Przepis Magdy Gessler)

Ciasto na pierogi według Magdy Gessler

Mistrzyni kuchennych rewolucji wie, jak zaczarować podniebienia Polaków. Z jej przepisem Twoje ciasto na pewno się uda! Elastyczne, proste w przygotowaniu i nierozpadające się podczas gotowania – czego chcieć więcej! Dlaczego ciasto na pierogi Magdy Gessler jest takie idealne? Jej sekretem jest…brak jajka! To świetne rozwiązanie, jeśli szykujesz wegańską wigilię. Oto przepis na idealne ciasto na pierogi:

Składniki:

 • 500 g mąki pszennej
 • 125 ml ciepłej wody
 • sól

Przygotowanie ciasta na pierogi:

Mąkę przesiej na stolnicę, a następnie zrób w niej dołek i dodaj sól. Dolej odrobinę gorącej wody i wymieszaj z mąką. Następnie zagniataj ciasto szybkimi ruchami i stopniowo dolewaj kolejne porcje wody. Ciasto powinno mieć plastyczną konsystencję i nie powinno się lepić do rąk. Gdy uzyskasz upragniony efekt, podziel ciasto na cztery części i po kolei rozwałkuj je na placki o grubości ok. 0,5 cm. Okręgi wykrawaj przy użyciu szklanki i wypełniaj je wcześniej przygotowanym farszem.

Przepis na klasyczne ciasto na pierogi

Po przepis na klasyczne ciasto na pierogi – czyli to z dodatkiem jajka – sięga większość z nas. Okazuje się jednak, że wykonanie pierogów z jego użyciem to nie taka prosta sprawa. Jajko sprawia bowiem, że ciasto jest twardsze i trudniej się formuje. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z lepieniem pierogów, skorzystaj z przepisu bez jajka. Dla bardziej wprawionych receptura z dodatkiem jajka i masła będzie strzałem w 10! Oto jak przygotować idealne ciasto na pierogi:

Składniki:

 • 300 g mąki
 • 125 ml gorącej wody
 • sól
 • 1 jajko
 • 20 g masła

Przygotowanie ciasta na pierogi: 

Mąkę przesiej do miski i dodaj porcję soli. Do wrzącej wody włóż masło i poczekaj, aż się roztopi. Teraz stopniowo dolewaj do mąki wodę z masłem i mieszaj łyżką. Dodaj do masy jajko i całość zagnieć ręką na gładkie ciasto. Wyłóż masę na stolnicę wcześniej podsypaną mąką (dzięki temu ciasto nie będzie przywierać do blatu) i zagniataj przez ok. 5-7 minut. Zawiń ciasto w folię i odstaw na pół godziny. Po tym czasie podziel ciasto na 4 części, kolejno wałkuj i wykrawaj formy na pierogi. 

Przepis na bezglutenowe ciasto na pierogi

Przygotowanie pierogów bezglutenowych to nie lada wyzwanie. Mąki bez glutenu najczęściej powodują, że ciasto jest kruche i łatwo się rozpada. W przypadku pierogów jest to jednak niedopuszczalne. Z naszym przepisem przygotujesz idealne pierogi bezglutenowe, które nie rozpadną się podczas gotowania, a do tego zachwycą wyjątkowym smakiem wszystkich domowników. Oto przepis na bezglutenowe ciasto na pierogi:

Składniki:

 • 300 g mąki ziemniaczanej
 • 150 g mąki ryżowej
 • 450 ml gorącej wody
 • 100 g mielonego siemienia złocistego
 • 1 łyżka oleju roślinnego
 • sól

Przygotowanie ciasta na pierogi:

Sypkie składniki dodaj do miski i wymieszaj. Teraz dodaj olej i 300 ml wody. Wymieszaj łyżką i zacznij zagniatać ciasto – możesz robić to ręcznie lub przy użyciu robota kuchennego z hakiem do wyrabiania ciasta. Podczas zagniatania powoli dolewaj wodę tak, by uzyskać spójną, gładką konsystencję bez grudek. Gdy się to uda przełóż ciasto na posypaną mąką ziemniaczaną stolnicę i przez kilka minut nadal ugniataj placek. Podziel ciasto na 3 części, kolejno je rozwałkuj i wycinaj przy użyciu formy lub szklanki okręgi, z których ulepisz później pierogi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.